Jedzmy zdrowo!

Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie ma ważny wpływ na stan naszego zdrowia, wygląd, a także samopoczucie. Jego wpływ zaczyna się od tego w kwestiach prozaicznych, takich jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji uwagi, a kończy na tym, że pozwala uniknąć wielu chorób, np. choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość, kamica żółciowa, niedokrwistość z niedoboru żelaza, osteoporoza oraz niektóre choroby nowotworowe (żołądka, jelita grubego, piersi).
W tych pełnych pośpiechu czasach często nie przykładamy wystarczająco dużej wagi do tego co jemy, jak oraz w jakich ilościach, a powinniśmy. Pozwólcie, więc, że przedstawię Wam kilka ważnych zasad zdrowego żywienia:

  • Odżywiaj się regularnie

Poprzez regularne odżywianie się mam na myśli pięć posiłków dziennie w równych odstępach, a należą do nich: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja.
Regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu i zabezpiecza nas przed nagłym i nieprzyjemnym uczuciem głodu, nad którym trudno zapanować, a poprzez jedzenie regularnie unikamy spożywania nadmiernej ilości kalorii.



  • Dbaj o różnorodność posiłków
Im bardziej różnorodna będzie dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych zostanie dostarczonych do organizmu. Pamiętajcie, iż żadne suplementy dietetyczne nie mogą zastąpić dobrze zbilansowanej diety.  Dlatego też, w praktyce powinno się dążyć do tego, aby głównym źródłem witamin były artykuły żywnościowe, co możemy osiągnąć poprzez sięganie po produkty różnego rodzaju.



  •  Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu

Od tej zasady są jednak pewne odstępstwa. O ile ilość tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i cholesterolu rzeczywiście warto mieć pod kontrolą, o tyle już spożywanie tłuszczów roślinnych i ryb jest korzystne dla naszego zdrowia. Warto więc zamienić np. tłuste mięsa i wędliny na tłuste ryby morskie, czy też smalec. Ryby morskie są dla nas cennym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których nasz organizm nie może syntezować. Oprócz tego mają one udowodnione działanie poprawiające profil lipidowy krwi, wykazują dodatkowo działanie przeciwpłytkowe, antyarytmiczne i przeciwzapalne.  Niekorzystne są dla nas za to tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które zwiększają  stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi, sprzyjającej rozwojowi miażdżycy, ale dodatkowo zmniejszają stężenie frakcji ochronnej HDL.


  • Spożywaj zdrowe węglowodany i nasiona roślin strączkowych
Źródłem węglowodanów powinny być przede wszystkim produkty zawierające tzw. zdrowe węglowodany. Zalicza się do nich m.in. chleb z mąki z pełnego przemiału, makarony razowe, ryż brązowy oraz płatki owsiane. Należy pamiętać, że produkty zawierające zdrowe węglowodany są także bardzo dobrym źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, który w znacznym stopniu przyczynia się do właściwej pracy przewodu pokarmowego.


  • Zachowaj umiar w spożywaniu alkoholu
Chociaż na pewno dobrze Wam znana jest rola czerwonego wina w profilaktyce chorób układu krążenia, to mimo to, podkreślam, że równie pewne jest, że spożywanie alkoholu trzeba kontrolować; wina również. U osób spożywających większe ilości alkoholu obserwuje się liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego, między innymi dlatego, że przewlekłe nadużywanie alkoholu zaburza gospodarkę lipidową i węglowodanową w organizmie, oraz wpływa niekorzystnie na naczynia krwionośne. Poza tym u osób uzależnionych może rozwinąć się alkoholowe stłuszczenie wątroby, a także poważne choroby, takie jak marskość wątroby i zapalenie trzustki. Abstrahując od wpływu napojów wysokoprocentowych na organizm; nie zapominajcie także o szkodach społecznych i psychologicznych, jakie powoduje uzależnienie od alkoholu.


  • Spożywaj dużo warzyw i owoców

Warzywa i owoce to bardzo dobre źródło licznych witamin i składników mineralnych. Zwłaszcza warzywa powinniśmy jak najszybciej wdrożyć do naszej diety, z uwagi na dużą zawartość błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie i wody, ale małą zawartość tłuszczu – powinny się znaleźć w trzech głównych posiłkach. Błonnik rozpuszczalny w wodzie występuje także w owocach; obniża stężenia cholesterolu całkowitego oraz przyspiesza jego wydalanie z kałem. Dodam jeszcze, że owoce zawierają również cukry proste, dlatego w przypadku osób z nadwagą i otyłością nie powinno się ich spożywać więcej niż 300 g dziennie.


  • Unikaj nadmiaru soli
Sód zawarty w soli jest składnikiem niezbędnym dla organizmu człowieka, lecz spożywany w nadmiarze może się przyczyniać do wystąpienia wielu zaburzeń, przede wszystkim nadciśnienia tętniczego. Ograniczyć należy nie tylko dosalanie produktów, ale także produkty szczególnie w sól obfitujące, mocno przetworzone: konserwy mięsne, koncentraty zup i sosów, dania gotowe, frytki i przekąski takie jak chipsy, paluszki i solone orzeszki. Dlatego też zalecam Wam byście zamiast soli używali również innych przypraw, np. ziół świeżych i suszonych.


Autorka: Milena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz